Jelenia Góra w liczbach

Na naszej stronie poruszaliśmy już wiele tematów związanych z Jelenią Górą. Opisywaliśmy atrakcje, zwyczaje, ciekawe miejsca i lokalne wydarzenia. Przyszedł czas, żeby spojrzeć na miasto w nieco inny, niecodzienny sposób… Postaramy się pokazać Wam Jelenią Górę w liczbach. To świetny sposób, żeby przekonać się, że na miasto to nie tylko miejsca, atrakcje i wszystko to, co uda się nam zobaczyć. To także jego mieszkańcy, to, czym się zajmują, ile mają lat. W liczbach przedstawić można również umiejscowienie Jeleniej Góry na mapie Polski… Nie przedłużając. Zapraszamy do poznania miasta w liczbach!

Jak już wiemy, Jelenia Góra jest miastem położonym w województwie dolnośląskim, w południowo-zachodniej części naszego pięknego kraju. Zajmuje powierzchnię ponad 109 kilometrów kwadratowych. Z racji bliskości Karkonoszy i Gór Karczewskich, wysokość, na jakiej położona jest Jelenia Góra wacha się między 311, a 1416 metrami nad poziomem morza. Odległość w jakich znajduje się miasto od innej większej miejscowości, Karpacza, to 14,5 kilometra, od Kowar 15 kilometrów. Między Jelenią Górą, a Szklarską Porębą istnieje dystans 16 kilometrów. Do popularnego turystycznie Krakowa dzieli miasto około 313 kilometrów, natomiast do stolicy Polski, Warszawy, około 390 kilometrów.

Spacerując ulicami miasta, widzimy niejednokrotnie mieszkańców, turystów, osoby, które śpieszą się do pracy lub właśnie z niej wracają. Liczba ludności, o także ważny element patrzenia na miasto przez pryzmat liczb… W Jeleniej Górze na stałe mieszak około 79 tysięcy mieszkańców. Większość nich to kobiety. Jest ich ponad 42 tysiące. Niestety w ostatnich latach można zauważyć znaczny spadek liczby mieszkańców. Jak pokazują statystki osób, które będą mieszkać w przyszłości w Jeleniej Górze, jest znacznie mniejsza od liczby osób, które obecnie wybrały to miejsce do zamieszkania.

Ponad połowa mieszkańców, jest w wieku produkcyjnym. Młodzież i dzieci to około 15 procent. Duża część, bo aż ponad 25 procent to osoby, które dawno mają już za sobą okres produkcyjny.

Co jeszcze liczby mogą powiedzieć nam o mieście?

Na terenie Jeleniej Góry znajduje się 236 zabytkowych obiektów. Wśród nich znajdziemy muzea, parki, zamek, ale także obiekty archeologiczne, pomniki historyczne czy obiekty mieszkalne (kamienice, domy).

Dla miłośników jazdy na rowerze, istotna może być informacja, że na terenie miasta znajdują się 44 kilometry ścieżek rowerowych.

Jelenia Góra jest skomunikowana 5 liniami kolejowymi. Dojedziemy nimi między innymi do Zgorzelca, Wrocławia czy Szklarskiej Poręby.

Informacji o mieście, które mogą przekazać nam liczby jest całe mnóstwo! Warto czasem zobaczyć daną miejscowość z nieco innej strony.