Witamy w Jeleniej Górze – historia miasta CZĘŚĆ 2

W jednym z poprzednich wpisów, poruszyliśmy temat powstania miasta, jego początków. Przedstawiliśmy legendę, która opisuje nie tylko w jaki sposób Jelenia Góra pojawiła się na mapach, ale także i tego, skąd wzięła się nazwa.

Tak to wygląda według legendy… A co na to historycy i archeologowie? 😉

Faktycznie powstanie tego miasta wiąże się z panowaniem w Polsce Bolesława Krzywoustego. Podobnie jak w legendzie, pojawia się XII wiek. Jelenia Góra od początku swojego istnienia była nie tylko miejsce, słynącym z rzemiosła, ale także była bardzo dobrze usytuowana. W jej rozwoju pomogły szlaki handlowe. Znalazła się na skrzyżowaniu drogi handlu zarówno z Czechami, jak i z Niemcami. Miało to ogromny wpływ na jej rozrost. Kilka razy jednak zmieniała państwo, do którego należała. Spod Polskiego panowania, przeszła do Czech, później w ręce Habsburgów, a na następnie do Prus. W późniejszym okresie należała do Niemiec. Pomimo tych dość częstych zmian, a także różnego rodzaju wojen i konfliktów, bardzo rozwinął się tam przemysł związany z płótnem, a poza tym hutnictwo i górnictwo. Dopiero po II Wojnie Światowej Jelenia Góra znowu staje się miastem Polskim i jest nim do dzisiaj.

Jelenia Góra, przez swoje malownicze krajobrazy i niezwykle korzystne położenie, bywa nazywana „Perłą Karkonoszy”. Mamy nadzieję, że razem z nami zechcesz poznawać jej piękno i bogactwo!