Przedświąteczne dolnośląskie zwyczaje

Jak wszyscy wiemy, Jelenia Góra znajduje się geograficznie na Dolnym Śląsku, niezwykle różnorodnym kulturowo terenie. Znajdziemy ta wiele unikalnych zwyczajów i tradycji. W tym poświątecznym czasie, chcemy przypomnieć Wam szczególnie te, które związane są z przygotowaniem do Świąt Bożego Narodzenia.

Jakie zwyczaje panują przed Świętami Bożego Narodzenia na Dolnym Śląsku? Może w Waszych domach nadal praktykuje się niektóre z nich?

Wiele z tradycji obecnych nadal w tym regionie jest bardzo podobnych do zwyczajów niemieckich. Jest to związane z faktem, że dopiero po II Wojnie Światowej, Dolny Śląsk został włączony do Polski. Nie brakuje też elementów, które pojawiają się na przykład na Mazowszu. Wato pamiętać, że Dolny Śląsk ma niezwykle bogatą historię. W związku z tym także zwyczaje, które można tam znaleźć są bardzo różnorodne.

Tradycje, które mają przygotować ludzi do samego Bożego Narodzenia zaczynają się już dużo wcześniej.

W okresie przed Świętami, podczas tak zwanego Adwentu, ludzie w swoich domach wieszają wieńce. Jest to zwyczaj, który pochodzi z XIX wieku. Praktykuje się go zarówno w rodzinach protestanckich, jak i katolickich. Coraz częściej można także znaleźć adwentowe wieńce w innych miejscach w Polsce. Warto tutaj wspomnieć, że pierwotnie jednym z najważniejszych elementów wieńca, poza zielonymi gałązkami, były cztery świece. Symbolizować miały cztery kolejne niedziele Adwentu. W każdym tygodniu zapalano jedną z nich. Dzisiaj, bardzo często, pomija się symbolikę wieńca i jest on po prostu miłą ozdobą mieszkania.

Oczywiście mówiąc o przedświątecznych zwyczajach nie można zapomnieć o jarmarkach, organizowanych w większych miastach.

Tam można nie tylko kupić czy zobaczyć ozdoby świąteczne, bombki, szopki i inne niezbędne na święta rzeczy, ale także napić się grzanego wina. Jarmarki nie są popularne tylko w Niemczech czy Austrii, ale także na przykład we Wrocławiu. To właśnie Dolny Śląsk, jako pierwszy, przejął ten zwyczaj. Obecnie w tego typu wydarzeniach można wziąć udział niemal w każdym większym mieście. Także i małe mieścinki organizują jarmarki. Warto jednak pamiętać, że do niedawna był to zwyczaj typowo dolnośląski.

Zwyczajów związanych z przygotowaniem do Świąt Bożego Narodzenia, na Dolnym Śląsku, znalazłoby się pewnie jeszcze kilka. W wielu domach już w okresie Adwentu przygotowuje się niektóre potrawy, robi porządki. A po świętach? 😉 Warto zastanowić się, porozmawiać ze starszymi osobami z rodziny, jakie jeszcze zwyczaje były praktykowane w domu. Może warto zapamiętać je i wrócić do nich przy okazji kolejnych Świąt Bożego Narodzenia?