Wycieczka edukacyjna uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 do Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnego KPN

14 listopada 2024 roku uczniowie klas III c i III d z Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze, będący członkami Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, podjęli decyzję o udziale w fascynującej podróży naukowo-naturalnej do Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego 'Pałac Sobieszów’ w Sobieszowie. Działanie to stanowiło kontynuację ich aktywnego zaangażowania w tegoroczny program „Cykl wycieczek edukacyjnych do centrów edukacji oraz wycieczek popularnych rozwijających zainteresowania krajoznawczo-przyrodnicze młodych mieszkańców Kamiennej Góry”. Program ten jest organizowany przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze, który korzysta z finansowego wsparcia Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po dotarciu autokarem PKS Kamienna Góra na miejsce i zaparkowaniu na parkingu, uczniowie udali się do Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnego KPN. Tam mieli okazję zrelaksować się po podróży, zjeść coś smacznego i napić się, a także zrobić małe zakupy pamiątkarskie oferowane w Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym KPN – Pałac Sobieszów.

Uczniowie klasa III d rozpoczęli zwiedzanie jednej z głównych atrakcji Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnego KPN – Pałac Sobieszów, czyli multimedialnej wystawy „Klimatyczne Karkonosze”, po pozostawieniu swoich płaszczy, kurtek i plecaków w szatni. Pod czujnym okiem przewodniczki odwiedzili fascynującą ekspozycję naturalną, która zajmuje sześć dużych pomieszczeń w historycznej Wielkiej Stajni będącej częścią kompleksu pałacowego rodziny Schaffgotschów. Zajmująca około 1600 m² i rozmieszczona na dwóch piętrach ekspozycja prezentowała różne fenomeny występujące w Karkonoszach, umożliwiając uczniom obserwację zmienności górskiej pogody, eksplorację nocy w lesie oraz intrygującą podróż przez wszystkie piętra roślinne Karkonoszy. W „kinie zjawisk pogodowych” mieli możliwość obejrzenia zapierającego dech w piersiach widowiska z wschodem i zachodem słońca, burzą, zamiecią śnieżną czy procesem powstawania tęczy. Uważne słuchanie przewodniczki pozwoliło im dowiedzieć się o tzw. widmie Brockenu – zjawisku optycznym często spotykanym w górach, które polega na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora.