Ciekawe miejsca w Jeleniej Górze – Karkonoski Park Narodowy

Zabieramy Was do parku! Nie będzie to jednak miejsce z alejkami, ławeczkami czy placami zabaw… Zapraszamy do kolejnego ciekawego miejsca w Jeleniej Górze (choć tak nie do końca tylko tam 😉).

Tym razem będziemy spacerować po Karkonoskim Parku Narodowym!

Historia Parku rozpoczyna się niedługo przed Pierwszą Wojną Światową. Już wtedy doceniono nie tylko piękno Karkonoszy, ale także i walory przyrodnicze. W tym czasie pojawiły się pierwsze formy ochrony przyrody, które miały za zadanie zachować teren objęty ochroną w jak najbardziej pierwotnym stanie. Początkowo swoje miejsce znalazło tam stanowisko komisarza ochrony przyrody, a później także rezerwat. Dzięki temu przyroda parku pozostała w miarę nienaruszona. Za oficjalną datę utworzenia parku uważa się rok 1959, jednak starania o utworzenie Karkonoskiego Parku Narodowego rozpoczęto zaraz po Drugiej Wojnie Światowej.

Oficjalnie, siedziba Karkonoskiego Parku Narodowego mieści się w Jeleniej Górze, w dzielnicy Sobieszów.

Całkowita powierzchnia Parku wynosi prawie 6 tysięcy kilometrów kwadratowych. Jego obszar sięga aż po granicę z Czechami. Jak widać, naprawdę jest co zwiedzać i co podziwiać 😉 Warto wiedzieć, że także na terytorium Republiki Czeskiej także utworzono Park Narodowy, który ma ochraniać przyrodę Karkonoszy. Tam również można się wybrać czy to na piesze wędrówki czy w celu zobaczenia niesamowitych skał, roślin, a przy odrobinie szczęścia także i zwierząt.

Będąc w Karkonoskim Parku Narodowym warto zwrócić szczególną uwagę na skały, które pochodzą głównie z epoki lodowcowej. Atrakcją są z pewnością Śnieżne Kotły. Wyglądają niesamowicie! Są także świetnym punktem widokowym, skąd można podziwiać inne szczyty Karkonoszy.

W Parku występują także liczne rośliny i zwierzęta, objęte ochroną ze względu na rzadkość występowania. Jednym z ciekawszych okazów, które być może uda się spotkać w Karkonoskim Parku Narodowym jest muflon. Nie występował on na terenie Karkonoszy, jednak sprowadzony w XX wieku, znalazł swoje miejsce wśród gór i można go spotkać na terenie Parku. Poza tym możemy zobaczyć także bobry, sarny czy nietoperze.

Na terenie całego Parku dostępne są ścieżki, po których można spacerować. W sumie jest ich aż ponad 110 kilometrów. Dla miłośników pieszych wędrówek (i nie tylko 😉) jest to świetne miejsce, by uprawiać aktywność fizyczną.

Wstęp na teren Parku jest płatny, ale okazy znajdujące się tam, są naprawę niezwykłe i warte uwagi. Zdecydowanie jest to ciekawe miejsce w Jeleniej Górze!