Straż Miejska w Jeleniej Górze świętuje swoje trzydziestolecie

1 marca minęło trzydzieści lat od momentu, kiedy w mieście zaczęła działać Straż Miejska. W związku z tą okrągłą rocznicą, na Sali Rajców, obyła się uroczysta odprawa strażników. W obchodach wziął udział Prezydent Miasta, Jerzy Łużniak, a także osoby, które tworzyły formację. Był to Marcin Zawiła, były Prezydent Miasta, który podpisał zarządzenie o powołaniu Straży Miejskiej, a także obecna posłanka, Zofia Czernow, która wtedy pełniła funkcję zastępcy prezydenta.

To, między innymi, dzięki działaniu tej formacji, bezpieczeństwo mieszkańców uległo poprawie.

Trzydzieści lat temu, w momencie powołania Straży Miejskiej, pracowało tam dwóch strażników. Obecnie jest ich trzydziestu siedmiu. Powiększył się także sprzęt, jakim dysponują na co dzień. Najnowszy nabytkiem jest dron, który daje możliwość kontrolowania, co mieszkańcy spalają w swoich piecach.

Straż Miejska w Jeleniej Górze od lat angażuje się także w działania społeczne. Wśród nich wymienić można akcje „Zostań z nami świętym Mikołajem” czy „Olimpiada maluch”. Poza tym prowadzą też różnego rodzaju spotkania, akcje informacyjne dla dzieci i młodzieży. W szczególności dotyczących bezpieczeństwa podczas czasu wolnego czy unikania zagrożeń na drodze.

Z uwagi na pandemię koronawirusa większe uroczystości, związane z trzydziestoleciem istnienia Straży Miejskiej, zostały zaplanowane na wrzesień tego roku.