Witamy w Jeleniej Górze – historia miasta CZĘŚĆ 1

Witamy Cię bardzo serdecznie na stronie infojelenia!

Jest to strona poświęcona w całości pięknemu miastu, jakim niewątpliwie jest Jelenia Góra. Znajdziesz tutaj bieżące wydarzenia i informacje, co, gdzie i kiedy będzie działo się w okolicy, jak w samym mieście. Nie zabraknie ciekawostek, opisów atrakcji i pięknych miejsc. Z pewnością znajdą tutaj wiele nieznanych faktów nie tylko turyści, którzy zdecydowali się wybrać do tego malowniczego miasta, ale także i rodowici mieszkańcy. Zapewniamy, że ich także będziemy potrafili zaskoczyć ?

Ten pierwszy wpis, chcielibyśmy głównie poświęcić historii Jeleniej Góry, jej początków, tego jak się rozwijała, z czego słynęła i jakie były jej dzieje. Pewnie niewiele osób zna historię swojej miejscowości, dlatego właśnie na niej chcemy się dzisiaj skupić.

Jak każde większe miasto, także i Jelenia Góra może pochwalić się legendą o tym, jak została założona.

Miało to mieć miejsce w XII wieku, kiedy w Polsce rządził Bolesław Krzywousty. Pewnego dnia wybrał się na Dolny Śląsk, a konkretnie do Strzegomia. Tam pobył kilka dni, a jak wszyscy wiemy w tym czasie popularnym zajęciem wśród elit były polowania. Bolesław ze swoimi towarzyszami postanowił więc ruszyć w las w poszukiwaniu zwierzyny. Przemierzając tereny nad rzeką Bóbr nie mógł się nazachwycać pięknem i bogactwem tej krainy. Polowali bardzo długo. Zwłaszcza książę Bolesław był bardzo pochłonięty tym zajęciem. W pewnym momencie ruszył w pogoń za pięknym jeleniem, który został przez pozostałych uczestników polowania zgodnie okrzyknięty jednym z najpiękniejszych okazów, jakie dane im było zobaczyć. Książe tak zawziął się, że zapuścił się daleko w las za tą sztuką. Jeleń jednak zdołał uciec.

Zapadła już noc, postanowiono więc, że spędzą ją na szczycie góry, która zwana była Domową Górą. Tak też uczyniono. Wszyscy spędzili wieczór przy blasku ogniska, jednak Bolesławowi nie mógł wyjść z głowy jeleń, którego nie udało się mu upolować. Wkrótce jednak książę zapomniał o nim, ponieważ przyszedł czas na sen. Kolejny dzień miał przynieść dalszą część polowania…

Bolesławowi udało się zasnąć, jednak w środku nocy obudziło go uczucie, że ktoś go obserwuje…

W blasku dogasającego ogniska, zobaczył jelenia, który patrzył na niego. Było to to samo zwierzę, którego nie udało się mu upolować. Książę odruchowo sięgnął po broń. Jeleń jakby wyczuł zagrożenie. Nadstawił rogi, przygotował się do ataku i ruszył. Bolesław chwycił go za poroże i wbił sztylet w ciało. Zwierzę padło martwe pod nogami księcia. Hałas walki i ryk jelenia zbudziło pozostałych towarzyszy polowania. Jeden z nich stwierdził, że już wcześniej widział ten okaz w jednym z zagajników. Wyglądał wtedy jak książę wśród jeleni. Bolesławowi zrobiło się wtedy wstyd, że zabił księcia, którym przecież sam także był. Na pamiątkę tej nocy i wydarzeń, jakie miały wtedy miejsce, kazał Bolesław Krzywousty wybudować w miejscu obozowiska, gdzie pokonał jelenia, gród i nazwać go Jelenią Górą…

Część dalsza nastąpi…