Kwalifikacja wojskowa mężczyzn z Jeleniej Góry i powiatu karkonoskiego

Urząd Miasta Jeleniej Góry poinformował o terminach tegorocznej kwalifikacji wojskowej mężczyzn z Jeleniej Góry i powiatu karkonoskiego. Obowiązkowo podlegają jej mężczyźni urodzeni w 2002 roku, a także osoby urodzone w latach 1997-2001, które nie mają nadanej kategorii zdolności do służby wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa będzie odbywała się w Jeleniogórskim Centrum Kultury w Jeleniej Górze. Budynek ten znajdziemy przy ul. Bankowej 28/30.

Nadawanie kategorii potrwa od dnia 12 kwietnia 2021 r. do dnia 02 czerwca 2021 r. Nie będzie ona jednak prowadzona w dniach 28-30 kwietnia oraz 1-4 maja 2021.

Informacji dodatkowych udziela Wydział Obsługi Klienta Urzędu Miasta Jelenia Góra.

Przypominamy, że kwalifikację wojskową mężczyzn przeprowadza się co roku. Podlegają jej mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą dziewiętnaście lat. Mogą stawić się na niej również panie, które chcą otrzymać kategorię. One muszą ukończyć osiemnasty rok życia, ale nie przekroczyć dwudziestego czwartego. Wyjątkiem są kobiety, które kończą szkoły o kierunkach, które mogą przydać się w razie prowadzenia działań wojennych. Przykładami takich specjalizacji jest ratownictwo medyczne, psychologia, farmacja czy nawet weterynaria.

Pamiętaj, aby idąc na kwalifikację wojskową, zabrać ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty. Ich szczegółowy spis można znaleźć na stronach Wojskowych Komend Uzupełnień.

Osoby, które podlegają kwalifikacji wojskowej, ale nie stawią się na niej dobrowolnie, mogą otrzymać karę grzywny lub zostać doprowadzonym przez policję.