program-ekologiczny

Janowice Wielkie: Program „Naturalnie, w harmonii z naturą”

W Janowicach Wielkich przez dwa miesiące trwał program „Naturalnie, w harmonii z naturą” zorganizowany przez grupę „Aktywne Janowice”. Program przeznaczony był dla dzieci, których celem było nabranie umiejętności praktycznych i czerpanie edukacji na łonie natury.

W programie udział wzięły dzieci z wiejskiej świetlicy „Rudawy” w Janowicach Wielkich. W sumie projekt skupiał w sobie 55 młodych uczestników. „Naturalnie, w harmonii z naturą” został stworzony przez liderkę grupy „Aktywne Janowice” Krystynę Pisarską i jest częścią większego programu o nazwie Dolnośląskie Małe Granty, który prowadzony jest przez Dolnośląską Federację Organizacji Pozarządowych.

„Naturalnie, w harmonii z naturą” składał się z siedmiu spotkań, podczas których dzieci nabywały różnorodne umiejętności i wiedzę o matce naturze. W ramach programu uczono się wypieków ze składników naturalnych, zbierano zioła, zaparzano herbatki ziołowe, tłoczono olej lniany, przyrządzano zdrowe smakołyki, a nawet uprawiano własne ogródki. Co więcej, dzieci nauczyły się również tworzenia poduszek z łuską orkiszu i świec z pszczelego wosku.

Odbywały się także wycieczki na łonie natury, na których młodzi ekolodzy przemierzali szlaki Rudaw Janowickich, gdzie jednocześnie oczyszczali drogi z niszczących środowisko śmieci. Podczas wycieczek rozwiązywano też zagadki ekologiczne, dzięki czemu dzieci jeszcze bardziej angażowały się w całe przedsięwzięcie. Wszystkie eko-zajęcia prowadzone były przez Katarzynę Koncewicz z Mniszkowa, która specjalizuje się w różnych dziedzinach ekologii i żywności naturalnej.

W „Naturalnie, w harmonii z naturą” wzięli udział również rodzice, którzy wspierali program przez cały okres jego trwania. Zajęcia okazały się sukcesem, a dzieci były bardzo zadowolone, że mogły brać udział w tej edukacyjnej zabawie. W związku z tym już pojawiły się plany, aby program ponownie ujrzał światło dzienne w przyszłym roku.