kradziez-fotowoltaiki

Ukradł panel fotowoltaiczny, baterię i system sterowania z wieży widokowej na Sołtysiej Górze

Kilka dni temu na Sołtysiej Górze, gdzie trwają końcowe etapy remontu wieży widokowej, pojawił się złodziej, który ukradł panel fotowoltaiczny, system sterowania i baterię. Zniszczył również rolety w dwóch oknach. Policja poszukuje sprawcy zdarzenia.

Pomimo że remont wieży widokowej dobiega końca, pozostało jeszcze kilka drobnych poprawek, które zostały wskazane przez inspektorów. Ponadto, wykonawca musi jeszcze oczyścić teren wokół obiektu, zanim zostanie udostępniony do użytku publicznego. Z tego względu wieża widokowa na Sołtysiej Górze będzie dostępna do zwiedzania dopiero wiosną 2022 roku.

Remont z przeszkodami

Przetarg na remont wieży ogłoszono w 2020 roku w ramach Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego. Wybrany wykonawca jednak nie wywiązał się ze swojego zadania. Najpierw musiał walczyć z problemami spowodowanymi wybuchem pandemii koronawirusa. A następnie nie dotrzymał terminu ukończenia remontu. W związku z tym miasto rozwiązało z nim umowę i nałożyło karę w wysokości 80 tysięcy złotych.

Jak podaje dyrektor Departamentu Rozwoju UM JG Tomasz Kowalczyk, wybrano już trzech innych wykonawców, którzy zajmą się pracami konstrukcyjnymi, murarskimi i wykończeniami oraz montażem instalacji fotowoltaicznej. Z powodu opóźnień i zmiany wykonawców koszt remontu wieży widokowej zwiększył się o 70 tysięcy złotych.

Miasto zdecydowało się na zainstalowanie monitoringu

Niestety, dzień przed złożeniem rusztowania na terenie obiektu pojawił się złodziej, który ukradł panel fotowoltaiczny, system sterowania i baterię. A do tego zniszczył rolety w dwóch oknach. Panele fotowoltaiczne miały być wykorzystywane do oświetlania wieży, aby zapewnić odwiedzającym bezpieczną wizytę.

Urząd Miasta Jelenia Góra ma już w planach zamontowanie kamer monitoringu, które będą nieustannie monitorować teren wokół obiektu, przesyłając obraz do chmury internetowej.