atrakcje-jelenia-gora

Najlepsze miejsca do zwiedzania w Jeleniej Górze

Jelenia Góra cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów, którzy chętnie spędzają swój wolny czas, korzystając z nieodpartych uroków tej malowniczej miejscowości. Miasto otoczone jest pięknym krajobrazem i oferuje przyjezdnym mnóstwo fantastycznej rozrywki, zabytków i wycieczek na łonie natury.

Sprawdźmy więc, jakie miejsca w Jeleniej Górze powinny znaleźć się na naszej liście obowiązkowych atrakcji.

Gdzie leży Jelenia Góra?

Może zacznijmy od krótkiej charakterystyki Jeleniej Góry. Jest to prawie 80-tysięczne miasto położone w południowo-zachodniej części Polski, niedaleko granicy z Czechami i Niemcami. Najbliższym większym miastem jest Wrocław – oddalony o około 110 km od Jeleniej Góry.

Dlaczego warto odwiedzić Jelenią Górę?

Choćby dlatego, że Jelenia Góra jest jednym z najstarszych miast Polski. Pierwsze osady powstały tu już w X wieku. Natomiast prawa miejskie Jelenia Góra uzyskała pod panowaniem polskim w 1288 roku. Od połowy XVIII wieku do końca drugiej wojny światowej miasto było częścią Prus. I wiele dzisiejszych atrakcji pochodzi właśnie z tego okresu. Przez wieki Jelenia Góra była bogatym miastem na szlakach handlowych i do dziś z łatwością można dostrzec jej dawną świetność.

Jelenia Góra ma naprawdę wiele do zaoferowania, a malownicze centrum z łatwością może oczarować każdego miłośnika piękna. Miasto położone jest w jednym z najładniejszych obszarów w Polsce – w kotlinie, którą z każdej strony otaczają góry. Nic więc dziwnego, że turyści często odwiedzają Jelenią Górę i jej okolice.

Przy tak wielu atrakcjach w pobliżu miasta Jelenia Góra może być również świetną bazą wypadową do zwiedzania innych terenów Dolnego Śląska.

Ile czasu warto spędzić na zwiedzanie Jeleniej Góry?

Z jednej strony możemy zajrzeć do miasta na kilka godzin; na przykład, udać się do centrum na wspaniałe zakupy i przy okazji szybko zobaczyć główne atrakcje. Warto zaznaczyć, że nawet przy takim pośpiechu nadal będziemy zadowoleni ze zwiedzania Jeleniej Góry.

Z drugiej strony możemy zostać tam przez kilka dni i na spokojnie cieszyć się atrakcjami, jakie oferuje Jelenia Góra. Z każdym spacerem po okolicy wciąż będziemy odkrywać nowe obiekty i szczegóły, które sprawiają, że miasto jest tak interesujące. Jelenia Góra to definitywnie jedno z najciekawszych miejsc do zwiedzania w Polsce.

Hotele w Jeleniej Górze

Podczas podróży do Jeleniej Góry możemy zatrzymać się w jednym z apartamentów Europa Hotel przy głównej ulicy – ​​1 Maja. Jest to bardzo dobra lokalizacja, ponieważ hotel znajduje się w połowie drogi między dworcem kolejowym a rynkiem głównym.

A oto inne miejsca, które mogą być świetną przystanią podczas naszego pobytu w Jeleniej Górze. Poniższe hotele odznaczają się dobrą lokalizacją:

  • Hotel BARON Karczma Grodzka
  • Great Polonia Jelenia Góra City Center
  • Hotel Fenix-Strauss

Są to znakomite hotele zarówno dla zakochanych par, jak i dla całych rodzin. Ceny nie są zbyt niskie. Jednak gościnność, kuchnia, wyposażenie pokoi i lokalizacja warte są tego wydatku.

Jak zwiedzać Jelenią Górę

Większość atrakcji znajduje się w centrum miasta, dlatego możemy się wybrać na zabytkowy spacer ulicami Jeleniej Góry. A w przypadku chęci udania się w nieco dalsze miejsca, jak choćby Cieplice Śląskie-Zdrój, można skorzystać z autobusów miejskich.

Atrakcje w Jeleniej Górze – wycieczki jednodniowe

Głównym powodem, dla którego wielu urlopowiczów zostaje w Jeleniej Górze co najmniej przez tydzień, jest zwiedzenie okolicy miasta. Jelenia Góra oferuje zbyt wiele ciekawych miejsc w tej części Polski, aby można było je pominąć podczas wycieczki.

Oto najlepsze atrakcje Jeleniej Góry na wycieczkę jednodniową.

Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej

Kraina ta składa się z około 30 zamków, pałaców i dworów. Jednymi z najpiękniejszych są Zamek Karpniki, Pałac Łomnica i Pałac Wojanów. Jeśli chcemy trochę zaszaleć, możemy przenocować w niektórych z tych olśniewających rezydencji.

Górskie wyprawy w Jeleniej Górze

Jelenia Góra otoczona jest górami. Tak więc, jeśli lubimy piesze wędrówki, jest to idealne miejsce do odwiedzenia. Dwa z bardzo popularnych górskich kurortów w Polsce – Szklarska Poręba i Karpacz – znajdują się w niewielkiej odległości od Jeleniej Góry. Możemy tutaj podziwiać jedne z najpiękniejszych krajobrazów podczas zwiedzania Jeleniej Góry i okolic.

Karpacz

Jest to kolejny punkt wypadowy do wędrówek po Karkonoszach, ale nie można przegapić XIII-wiecznego Kościoła Wang, który przeniesiono tam z Norwegii.

Chełmsko Śląskie

A oto dawne miasto, teraz wieś, gdzie można zobaczyć stare domy tkackie z XVIII wieku. Najlepszą opcją dojazdu będzie tutaj samochód, ponieważ komunikacja miejska ma na tej trasie dość kiepskie połączenia.

Krzeszów

Jeżeli przyjeżdżamy do Jeleniej Góry, koniecznie musimy troszkę zboczyć z trasy i zahaczyć o Krzeszów, gdzie mieści się Pocysterskie Opactwo. Obiekt jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w regionie Jeleniej Góry i obowiązkowym miejscem do odwiedzenia.

Świeradów Zdrój

Jest to bardzo kojące i relaksujące uzdrowisko, gdzie znajduje się drewniany dom zdrojowy z początku XX wieku. Kompleks nie tylko jest bardzo atrakcyjny od strony wizualnej. Zapewnia też znakomite korzyści zdrowotne dla osób w każdym wieku.

Jelenia Góra i jej najlepsze zabytki

Położona przy karkonoskiej granicy z Czechami Jelenia Góra stanowi świetny punkt wypadowy, jeśli przejeżdżamy przez wspólną granicę Polski, Niemiec i Czechów. Aczkolwiek Jelenia Góra nie jest jakimś przypadkowym przystankiem na drodze do celu. W wielu przypadkach to właśnie Jelenia Góra jest tym celem. Turyści przybywają do Jeleniej Góry, aby skorzystać z unikalnych atrakcji i podziwiać jedne z najstarszych zabytków.

Dlatego teraz skupimy naszą uwagę wyłącznie na mieście i sprawdzimy, jakie są najlepsze miejsca do zwiedzania w Jeleniej Górze.

Stare Miasto w Jeleniej Górze

Podczas wizyty w Jeleniej Górze jedynym prawdziwym miejscem do rozpoczęcia wycieczki jest historyczne centrum miasta. Stare Miasto obejmuje wiele zabytków, które można zobaczyć w Jeleniej Górze. Pełno tu staroświeckich budynków i przyjemnej dla oka architektury, nie wspominając o tętniących życiem uliczkach.

Niedługo po założeniu Jeleniej Góry w X wieku, miejscowość stała się istotnym przystankiem na ważnych szlakach handlowych.  Jelenia Góra jest też jednym z nietypowych miejsc, jakim udało się przetrwać drugą wojnę światową bez większych zniszczeń.

Kiedy będziemy spacerować po mieście, szybko rzuci nam się w oczy kilka charakterystycznych drobiazgów. Po pierwsze, wszędzie będziemy widzieć wizerunki jeleni. A to dlatego, że jeleń jest symbolem tego miasta i znajduje się w jego herbie. Poza tym już sama nazwa miasta mówi wszystko. A po drugie, Stare Miasto w Jeleniej Górze to barwny i artystyczny obszar, udekorowany pastelowymi domami i mnóstwem ciekawych posągów.

Można śmiało założyć, że Stare Miasto jest jednym z najciekawszych miejsc w Jeleniej Górze.

Wieża i Brama Wojanowska w Jeleniej Górze

Ażeby mieć pewność, że naprawdę dotarliśmy do centrum Jeleniej Góry i serca jej Starego Miasta, musi się przed nami wyłonić Brama i Wieża Wojanowska. Ta fotogeniczna wieża kamienna została postawiona po wschodniej stronie murów Jeleniej Góry w XIV wieku.

I razem z sąsiednią bramą nadal można zobaczyć, jak wyglądało dawne wejście do miasta. W pewnym sensie z wieżą i bramą połączona jest kaplica św. Anny. Te dwa obiekty w połączeniu dają dość mylący widok, bo można łatwo pomylić wieżę z dzwonnicą.

Niemniej jednak jest to jeden z najlepszych zabytków, jaki w Jeleniej Górze trzeba zobaczyć.

Rynek Główny w Jeleniej Górze

W samym sercu Jeleniej Góry znajduje się Rynek, na którym mieszczą się charakterystyczne dla Jeleniej Góry kolorowe sklepiki i bogato-zdobione centrum miasta. Są tutaj wykwintne restauracje i kameralne kawiarenki, które można znaleźć pod arkadami i wokół placu rynkowego. Jest to idealne miejsce na spacer po Jeleniej Górze, który możemy zakończyć, jedząc pyszny posiłek i obserwując piękny rynek.

Rynek wyposażony jest również w wiele mniejszych obiektów, które sprawią, że będziemy zatrzymywać się co kilka metrów. Jest tutaj stary tramwaj, który zamieniono w komunalną tablicą ogłoszeń, a także miejska fontanna Neptuna z XVIII wieku. I nie należy zapominać o wszelkiego rodzaju posągach i pomnikach, których na jeleniogórskim rynku jest od groma.

Inne zabytkowe atrakcje w Jeleniej Górze

Jelenia Góra i okolice to także siedlisko średniowiecznych baszt, wież i zamków. Entuzjaści historii będą mogli pogłębić swoją wiedzę, a przy okazji nacieszyć oczy majestatycznym krajobrazem. Sprawdźmy zatem, jakie jeszcze atrakcje powinniśmy zobaczyć w Jeleniej Górze.

Ratusz w Jeleniej Górze

W samym środku rynku znajduje się elegancki Ratusz w Jeleniej Górze, który składa się jakby z dwóch budynków. Jest tutaj nawet szereg piwnic, które można odwiedzić i zobaczyć pozostałości z czasów średniowiecza.

Tylko pamiętajmy, aby wejść pod zadaszony chodnik, który łączy dwie połówki budynku. W jednym z jego wewnętrznych rogów stoi dość dziwny, ale efektowny posąg przedstawiający kończyny i głowę mężczyzny wyłaniającego się ze ściany. Jest to jedna z najbardziej nietypowych atrakcji w Jeleniej Górze, a może i na świecie.

Baszta Zamkowa w Jeleniej Górze

Jak widać z Wieży Wojanowskiej, Jelenia Góra była niegdyś miastem otoczonym murami. I na szczęście dzisiaj zachowało się jeszcze kilka części murów miejskich. Po wschodniej stronie Starego Miasta znajdują się dwie wieże, które ocalały z oryginalnych 36 wież. Są nimi Baszta Zamkowa i Baszta Grodzka.

Obydwa obiekty są dużymi wieżami z kamienia, które w pewnym sensie połączyły się z sąsiednimi domami. Warto dodać, że Baszta Zamkowa pozwala na wejście do środka, skąd rozciąga się ładny widok na tonącą w zieleni Jelenią Górę.

Zamek Chojnik w Jeleniej Górze

Dla tych, którzy chcą wyrwać się na chwilę z Jeleniej Góry i zobaczyć pobliskie okolice, oczywistym wyborem będzie Zamek Chojnik. Leżące na skraju Karkonoszy ruiny zamku wznoszą się na wzgórzu porośniętym pięknym lasem. Ażeby dotrzeć do zamku, trzeba najpierw dojechać do wsi Sobieszów, a następnie zakupić wejściówkę do Karkonoskiego Parku Narodowego. Potem czeka nas już tylko krótki spacerek leśną alejką, która doprowadzi nas do zamku.

Wybudowany pod koniec XIII wieku zamek Chojnik musiał być czymś niezwykłym. Nic dziwnego, że dzięki swojej lokalizacji i konstrukcji nigdy nie został zdobyty. W rzeczywistości został zniszczony dopiero w XVII wieku, ale tylko dlatego, że uderzył w niego piorun. I niestety nigdy nie został odbudowany. Zamek Chojnik od wieków popada w ruinę. I pomimo że jego zewnętrzne mury wywierają całkiem niezłe pierwsze wrażenie, po wejściu do środka szybko można zdać sobie sprawę, że z zamku niewiele zostało.

Jedyną sekcją, która przyzwoicie się zachowała, są schody i mury obronne, które prowadzą na główną wieżę. W drodze na szczyt rozpościera się wspaniała panorama zamku w zasięgu 360o. A to oznacza, że możemy rozkoszować się widokiem zarówno Karkonoskiego Parku Narodowego, jak i licznych jezior leżących między zamkiem a Jelenią Górą.

Cieplice Śląskie-Zdrój

Mniej więcej w połowie drogi między jeleniogórską starówką a zamkiem Chojnik leżą Cieplice Śląskie-Zdrój. Z powodu oddzielenia Cieplic od centrum, może się wydawać, że jest to osobne miasto, ale tak nie jest. Trzeba tutaj zaznaczyć, że region Cieplic różni się od reszty Jeleniej Góry.

Zamiast średniowiecznej starówki Cieplice Śląskie-Zdrój mają dużo barokowej architektury. Przez centrum dzielnicy biegnie plac Piastowski z mnóstwem ładnych budynków. Jednakże główną atrakcją Cieplic jest Pałac Schaffgotsch, a także jego rozległy park pałacowy. Jest to jedno z najlepszych miejsc na spacer w Jeleniej Górze. I pomimo że nie można przechadzać się po pałacu, spacer po parku i centrum Cieplic z pewnością będzie wystarczająco urokliwy.

Zwiedzanie Jeleniej Góry

Z racji tego, że Jelenia Góra znajduje się nieco na uboczu kraju, prawdopodobnie będziemy potrzebować wskazówek dotyczących zwiedzania tego wspaniałego miejsca. Po pierwsze, aby poruszać się po mieście i przy okazji odwiedzić Cieplice Śląskie-Zdrój i Zamek Chojnik, warto skorzystać z komunikacji miejskiej.

Natomiast, jeśli chodzi o nocleg w Jeleniej Górze w niedrogim hotelu, to świetnym pomysłem będzie tutaj Europa Hotel. Leży w centrum miasta, a do tego jest cichy i przytulny. Oczywiście nie jest to jedyny hotel w Jeleniej Górze. W mieście jest wiele lokacji, gdzie możemy się zatrzymać na dłużej. Wszystko zależy od naszego budżetu i preferencji.

Dużą zaletą Jeleniej Góry jest także jej zdolność do fundowania ciekawych doświadczeń kulinarnych. Dla miłośników pierogów dobrym lokalem na lunch jest Pierogarnia z Gitarą i Piórem przy głównym deptaku. Z pewnością jedną z najlepszych restauracji w Jeleniej Górze jest Cytrynowy Pieprz – nowoczesny i stylowy lokal śródziemnomorski. A na filiżankę gorącej kawusi możemy wybrać się do Palarni kawy Aroma Cafe.

Czy warto odwiedzić Jelenią Górę?

Oczywiście, że tak! Miasto nie tylko odznacza się długimi stuleciami swojego istnienia, ale także ogromnym bogactwem kulturowo-zabytkowym. Jest także mnóstwo atrakcji dla dzieci, młodzieży, nowożeńców, całych rodzin i osób podróżujących w pojedynkę.