Od września mniej kursów MZK

W obecnym miesiącu nastąpią spore zmiany w rozkładzie jazdy MZK Jelenia Góra. Z powodu ogólnego kryzysu w branży komunikacyjnej będzie mniej kursów autobusowych. 

Całą Polskę dotknął kryzys związany z branżą komunikacji miejskiej. Chodzi o małą ilość pracowników w tym sektorze.

Problem ten dotknął również Jelenią Górę. W związku z brakiem kierowców, od 1 września Miejski Zakład Komunikacji zmuszony został do zawieszenia niektórych kursów autobusowych. 

Pracownicy MZK tłumaczą, że starali się tak ułożyć nowy rozkład jazdy, aby zmiany były jak najmniej dokuczliwe dla mieszkańców. Według obietnic zarządu, sytuacja na drogach będzie ciągle monitorowana, aby sprawdzić, czy wprowadzone zmiany funkcjonują prawidłowo.

Warto zaznaczyć, że ograniczenie częstotliwości kursów objęło tylko kilka linii i to wyłącznie poza godzinami szczytu. W czasie największego ruchu nic w rozkładzie się nie zmieniło.

Braki kadrowe coraz bardziej dokuczliwe

Od początku 2021 roku do dziś na emeryturę przeszło aż kilkunastu kierowców z Jeleniej Góry. Bardzo trudno ich zastąpić, ponieważ chętnych do pracy jest niewielu. MZK próbuje szukać nowych kierowców przez agencje pośrednictwa, nawet za granicą. Dodatkowo czynnie współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy. Dzięki tym kooperacjom osoby, które chciałyby kandydować na stanowisko kierowcy autobusu mają dofinansowane kursy pozyskania odpowiedniego prawa jazdy.

Niedobór kadrowy dotyka praktycznie wszystkich przewoźników w kraju. W przypadku Jeleniej Góry brakuje około 20 osób. Mniej więcej tyle samo wakatów jest w Legnicy i Zielonej Górze. W Poznaniu, Łodzi czy Krakowie brakuje ponad 100 kierowców (w każdym z tych miast). Korekt rozkładów jazdy dokonuje się niemal wszędzie.