Jelenia Góra w pełnym angażu na rzecz ekologicznej transformacji energetycznej

W swoim dążeniu do stania się bardziej ekologicznym, Jelenia Góra dokonuje przełomowych inwestycji. Po niedawnym zakupie 20 autobusów napędzanych energią elektryczną, miasto teraz realizuje projekt związany z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych. Jest to możliwe dzięki współpracy z jednym z czołowych graczy na rynku energetycznym.

Jelenia Góra uruchomiła właśnie pierwszą w regionie Karkonoszy farmę fotowoltaiczną. Obiekt ten stanowi zestaw około 24 tysięcy paneli o łącznej mocy 16 megawatów i został zlokalizowany na obszarze 26 hektarów, których miasto udostępniło w formie dzierżawy.

Naturalnie wyprodukowana energia jest codziennie dostarczana do sieci miejskiej. Owa czysta energia może sprostać potrzebom około 8 tysięcy lokalnych domostw czy przedsiębiorstw działających w Jeleniej Górze. Również infrastruktura miasta, tak jak szkoły i nowe autobusy elektryczne, korzysta z tej ekologicznej energii.

Prezydent miasta, pan Łużniak, nie ukrywa, jak ważne jest to przedsięwzięcie dla Jeleniej Góry. Podkreśla, że miasto kieruje swoje wysiłki na transformację w kierunku ekologicznego transportu. Przybycie dwudziestego autobusu elektrycznego jest tylko jednym z wielu etapów tego przejścia. Już wkrótce ma zostać rozstrzygnięty przetarg na kolejne pięć takich pojazdów. To wszystko dowodzi, że Jelenia Góra pragnie stać się zielonym miastem, które czerpie energię z odnawialnych źródeł, takich jak energia słoneczna.