Sławni sportowcy pochodzący z Jeleniej Góry

Ten wpis poświęcimy sportowym talentom, które narodziły się w Jeleniej Górze. Nie brakuje osób, które przyszły na świat w tym pięknym mieście, a swoje życie poświęciły uprawianiu sportu, często osiągając przy tym wyniki, z których cała Polska jest dumna.

Sport to pojęcie, które oznacza wiele dyscyplin i wiele aktywności. To nie tylko te najbardziej popularne dziedziny, jak na przykład piłka nożna, siatkówka czy koszykówka.

Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Sylwia Bogacka, która na świat przyszła oczywiście w Jeleniej Górze, 3 października 1981 roku.

Jej specjalnością jest strzelectwo. Specjalizuje się zwłaszcza w strzelaniu z karabinu. Swoją pracę zawodową związała ze służbą wojskową. Nie przeszkadza jej to jednak osiągać sukcesów w sporcie. Wręcz przeciwnie. Wraz z drużyną zdobyła raz złoto, raz srebro i trzykrotnie brąz na Wojskowych Mistrzostwach Świata. To jednak nie jest jej największym sukcesem… Sylwia Bogacka zdobyła srebro w strzelaniu z karabinu pneumatycznego na odległości 10 metrów w Londynie w 2012 roku, podczas Igrzysk Olimpijskich. Może pochwalić się także wysokimi miejscami podczas Mistrzostw Świata czy Mistrzostw Europy. Ta strzelczyni i nie tylko świetnie radzi sobie sama, ale także bardzo dobrze strzela w drużynie, dzięki czemu kilkakrotnie cała polska drużyna zdobywała wysokie lokaty na różnego rodzaju zawodach. Za swoje sportowe osiągnięcia Sylwia Bogacka otrzymała medale i odznaczenia. Wśród tych najbardziej prestiżowych, można wymienić na przykład Złoty Krzyż Zasługi czy Srebrną Gwiazdę Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego, którą otrzymała za zasługi sportowe.

Kolejną osobą, którą chcemy przedstawić w tym wpisie jest dobrze znany miłośnikom piłki nożnej Janusz Kudyba.

Urodził się 12 lipca 1961 roku w Jeleniej Górze. Jako piłkarza mogliśmy go oglądać w takich zespołach jak Zagłębie Lubin, Lech Poznań czy GKS Bełchatów. Przez moment był także związany z klubami zagranicznymi, w Norwegii i Szwecji. Sprawdził się także w roli trenera. Od 1996 roku, aż do 2015 prowadził różne drużyny. W ciągu swojej kariery trenerskiej uzyskał uprawnienia UEFA Pro. Jest to najwyższy szczebel jaki może osiągnąć trener. Największą sławę Januszowi Kudybie przyniosła jednak rola eksperta i komentatora. Związał się z czterema stacjami sportowymi, gdzie można posłuchać jego opinii, analiz i komentarzy. Janusz Kudyba jest przykładem na to, że warto poznać boisko z każdej jego strony.

Do osób, które także przyszły na świat w Jeleniej Górze, a osiągnęły sportowe sukcesy, można zaliczyć jeszcze wiele, wiele innych nazwisk. Warto wspomnieć o Agacie Tarczyńskiej, polskiej piłkarce, Jakubie Kowalewskim, saneczkarzu… Zachęcamy do poznawania osób, które pochodzą z Jeleniej Góry. Nie tylko sportowców, ale i tych, którzy związali się z innymi dziedzinami.