Symbole Jeleniej Góry

Każde z miast ma swoje charakterystyczne znaki, dzięki którym rozpoznawalne są w Polsce i na świecie. Zdarza się, że jest to budynek, który znajduje się w danym miejscu, czasami pomnik, konkretna ulica… W tym wpisie przedstawimy najważniejsze symbole Jeleniej Góry, które niekoniecznie znajdziemy na mapie miasta. O czym mowa? Oczywiście o herbie, fladze i hejnale miasta.

Jaka jest ich historia? Co oznaczają konkretne elementy? Jak powstały i skąd się wzięły? Nie tylko na te pytania znajdziecie odpowiedź w tym wpisie…

Jednym z najważniejszych symboli miasta jest oczywiście jego herb. Nikogo nie zdziwi chyba fakt, że możemy zobaczyć na nim jelenia 😉 Stoi on na trzech zielonych pagórkach. Jest jeszcze jeden ważny element. Są nim żołędzie. Gdzie? W jego pysku. Wiele osób uważa, że jeleń trzyma tam kończynę o trzech liściach. Nie jest to jednak prawdą. Z daleka możemy odnieść takie wrażenie, jednak w rzeczywistości są to trzy żołędzie połączone szypułką. Oczywiście sam herb nawiązuje do legendy o powstaniu miasta i o bliskim spotkaniu Bolesława Krzywoustego z pięknym okazem jelenia. Herb w ciągu wieków zmieniał swój wygląd, kolorystykę. Niezmiennie jednak możemy oglądać na nim to piękne i majestatyczne zwierzę.

Kolejnym symbolem miasta, który warto znać jest flaga. Jej wyląd szczegółowo reguluje konkretna uchwała Rady Miasta. W praktyce jest to po prostu prostokąt, na którym równolegle układają się kolory biały, żółty i czerwony. Na tych trzech kolorach, w prawym, górnym rogi znajduje się wyżej opisany herb miasta.

To nie koniec symboli miasta… Poza herbem i godłem jest jeszcze hejnał. Choć nie jest tak popularny jak ten grany w Krakowie z Wieży Mariackiej, ten jeleniogórski także zasługuje na uwagę. Można go usłyszeć codziennie w samo południe z Wieży Ratuszowej. Jest to melodia, która łatwo wpada ucho, dlatego dość szybko stała się pewnego rodzaju symbolem miasta.

Jelenia Góra jest pięknym miejscem. Warto nie tylko znać najpiękniejsze zakątki, ale także i symbole tego niezwykłego miasta. Po tym wpisie na pewno wiesz już więcej 😊