wystawa-moto

Wielkie otwarcie wystawy motoryzacyjnej „Historia kołem się toczy”

Od 22 października mieszkańcy Jeleniej Góry mają okazję podziwiać unikalną wystawę zabytkowych pojazdów, która została przygotowana przez Królewskie Towarzystwo Automobilne. Wielkie otwarcie muzeum zaprezentowano w galerii Nowy Rynek, otwierając dla miłośników motoryzacji tydzień darmowego zwiedzania z przewodnikiem.

„Historia kołem się toczy” to niecodzienne muzeum samochodowe, w którym zwiedzający mogą podziwiać nie tylko pojazdy z dawnych lat, ale również zapoznać się z ponad 100-letnią historią rajdową i pamiątkami motoryzacyjnymi. Naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Jeleniej Góry Andrzej Machowski ma nadzieję, że nowe muzeum stanie się niepowtarzalną atrakcją nie tylko dla fanów czterech kółek z Jeleniej Góry, ale również z całego kraju i zagranicy.

Unikalne automobile z dawnych lat

Jeleniogórskie muzeum zasilają modele samochodów z różnych epok i różnych zakątków świata. Można podziwiać wspaniale odnowione maszyny z lat 50. i czasów PRL-u, amerykańskie krążowniki i starodawne pojazdy, które królowały na ulicach jeszcze przed drugą wojną światową.

Podczas zwiedzania tej nietypowej wystawy będzie można obejrzeć takie perełki przemysłu motoryzacyjnego jak Renault (1924), Ford T, Ford Thunderbird, Lincoln Continental, Buick Electra, a także należący do admirała Józefa Urunga przedwojenny Fiat 518. Wśród kilkudziesięciu odrestaurowanych maszyn zwiedzający znajdą nawet taksówkę z 1927 roku.

Na miłośników motoryzacji czekają również maszyny rajdowe, które w przeszłości brały udział w rajdach na trasach dolnośląskich. Można zobaczyć Poloneza Coupé 2000, przerobione maluchy, a także perełkę Krzysztofa Hołowczyca – Toyotę Celicę GT4. Ponadto, muzeum skupia w sobie również niejeden pojazd, który uratowano przed złomowaniem i doprowadzono do pierwotnej świetności.

Wystawa „Historia kołem się toczy” w galerii Nowy Rynek w Jeleniej Górze będzie dostępna dla zwiedzających do końca marca 2023 roku – od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-21:00, a w niedziele w godzinach 10:00-20:00.