ptasie-bufety

Jelenia Góra dokarmia ptactwo za pomocą Ptasich Bufetów

Jelenia Góra dba o swoją miejską faunę, czego dowodem mogą być kule tłuszczowe i budki lęgowe, które zostały zakupione w zeszłym roku, aby dokarmiać ptaki w okresie zimowym. Prezydent miasta Jerzy Łuźniak poinformował, że dokarmianie ptaków odbywa się w ramach akcji „Ptaki w mieście”, aby zapewnić wystarczająco pożywienia wszystkim fruwającym ćwierkaczom. Niestety niektóre z tych urządzeń padły ofiarą wandalizmu.

Bardzo dobrym rozwiązaniem na dokarmianie ptaków są tzw. Ptasie Bufety, które władze miasta umieściły w dwóch lokalizacjach. Jedną z nich jest jeleniogórski Park Norweski, a drugą staw przy ul. Głowackiego.

Ptasie Bufety to automatyczne podajniki pokarmu, dzięki czemu ptaki mogą spożywać karmę za każdym razem, gdy mają na to ochotę. Pojemniki na pokarm wypełnione są różnymi ziarnami i zbożem, które odznaczają się bogatą zawartością substancji odżywczych.

Ptasie Bufety przeznaczone są zarówno dla ptactwa lądowego, jak i wodnego. Są też systematycznie napełniane pokarmem, aby zapewnić ptakom stały dostęp do pożywienia. Ponadto, każdy Ptasi Bufet zawiera wskazówki dla dokarmiających, aby wiedzieli, jakiego używać pokarmu.

Miasto edukuje swoich mieszkańców w kwestii dokarmiania ptactwa

W Parku na Wzgórzu Kościuszki pojawiła się także tablica edukacyjna informująca o właściwym dokarmianiu ptaków wodnych. Park na Wzgórzu Kościuszki jest miejscem, gdzie ptaki dokarmiane są przez wielu mieszkańców Jeleniej Góry.

Jednak nie wszystkie osoby wiedzą, jak dokarmiać ptaki zimą. Z tego względu zamieszczone na tablicy wskazówki informują „dokarmiaczy” o tym, jakiej karmy należy używać i pilnować, aby zawsze była naturalna i świeża – wolna od soli i przypraw.

Władze Jeleniej Góry zdecydowały się na rozmieszczenie Ptasich Bufetów i tablic informacyjnych, aby promować wśród mieszkańców zwyczaje dokarmiania ptactwa. Dzięki temu wiadomo, jakiego pokarmu wolno, a jakiego nie wolno stosować, a także w jakich okresach należy dokarmiać ptaki i w jaki sposób.