zamek-stara-kamienica

Wielkie otwarcie zamku w Starej Kamienicy

Trwające od ponad 10 lat prace remontowe na zamku w Starej Kamienicy właśnie zostały ukończone, a sam obiekt dostępny jest teraz dla licznych turystów z kraju i zagranicy. Wszystko dzięki sprawnej ingerencji władz gminy i pasjonatów zabytków, którzy postanowili zakasać rękawy i przywrócić tej wspaniałej budowli jej dawną świetność.

Zamek w Starej Kamienicy powstał na przełomie XIV i XV wieku i od dawna postrzegany jest jako jeden z najpiękniejszych zabytków w całym regionie. Niestety od lat obiekt popadał w ruinę, co sprawiło, że zarówno gmina, jak i pasjonaci historii postanowili tchnąć w budowlę drugie życie.

Prace remontowe na zamku rozpoczęły się w 2010 roku i obejmowały odrestaurowanie wieży zamkowej, która teraz będzie pełnić główny punkt widokowy obiektu. Zajęto się również piwnicami, z których pozbyto się ton starego gruzu, a także odnowiono czteroprzęsłowy most łukowy zamkowego dziedzińca.

Jak na tę chwilę piwnice wciąż są niedostępne dla zwiedzających. Jednak wszystko zmieni się w najbliższych miesiącach. Władze gminy planują rozstawić w piwnicach różnego rodzaju wystawy archeologiczne, których artefakty pochodzą z wykopalisk trwających na terenie zamczyska. Wykopaliska mają na celu nie tylko odkrycie wiekowych przedmiotów, ale również odsłonięcie kolejnych części ruin zamku, aby można je było udostępnić dla zwiedzających.

Uroczystość powitalna na zamku w Starej Kamienicy

Do tego momentu prace nad odrestaurowaniem zamku w Starej Kamienicy wyniosły 2,5 mln zł. Fundusze na remont władze gminy uzyskały z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na wielkim otwarciu zamku pojawili się wójt gminy Stara Kamienica, Mariusz Marek, senator Krzysztof Mróz i członek zarządu Fundacji „Zamek Chudów”, poseł Andrzej Sośnierz.

Ponadto, odrestaurowany obiekt odwiedzili również kustosz Dworu Czarne, Jacek Jakubiec, była wójt gminy Stara Kamienica, Zofia Świątek oraz były kierownik Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Jeleniej Górze, Wojciech Kapałczyński. Natomiast całą uroczystość zwieńczył występ na żywo orkiestry „Częstochowa Pipes & Drums”, która przygrywała gościom na tradycyjnych szkockich dudach.

Zamek w Starej Kamienicy można zwiedzać na własną rękę lub w towarzystwie przewodnika, który z pasją opowiada o historii obiektu i odpowiada na pytania zwiedzających. Z kolei wszystkie osoby pragnące zwiedzać zamczysko samodzielnie mają do dyspozycji kody QR rozstawione po całym terenie obiektu. Każdy z kodów skrywa w sobie wydarzenia historyczne i legendy z regionu.