jelenia-gora-atrakcje

Niesamowite atrakcje rozrywkowe w Jeleniej Górze i okolicach

Jelenia Góra doskonale wie, jak urzec swoim nietuzinkowym pięknem i zapewnić przyjezdnym masę niesamowitej rozrywki. W mieście znajduje się wiele fantastycznych lokacji, gdzie możemy spędzić niezapomniane chwile z całą rodziną. Jednak zanim wyruszymy w podróż na jeleniogórskie obszary, najpierw warto zapoznać się z tym, co możemy zwiedzić i z czego możemy skorzystać, aby nasz pobyt dostarczył nam jak najlepszych doświadczeń.

Poniżej prezentujemy najlepsze atrakcje rozrywkowe w Jeleniej Górze dla całych rodzin.

Najlepsze atrakcje rodzinne w Jeleniej Górze i okolicach – ogrody i miasteczka

Osoby wybierające się na rodzinny urlop do Jeleniej Góry mają okazję zwiedzić mnóstwo rozrywkowych miejsc, gdzie można przenieść się w zupełnie inny świat i zapomnieć o codziennych problemach. Z tego względu poniżej zamieściliśmy listę najlepszych atrakcji rodzinnych dla wszystkich, którzy oprócz Jeleniej Góry mają też zamiar zwiedzić jej piękne okolice.

Świat Lemurów – Ogród Zoologiczny w Łącznej

Co prawda Ogród Zoologiczny w Łącznej oddalony jest od Jeleniej Góry jakieś 40 kilometrów, jednak jest całkowicie wart tej wycieczki. Nie dość, że jest to jedno z najlepszych miejsc na spacery w okolicy Jeleniej Góry, to jeszcze emanuje całą masą fantastycznych atrakcji.

Ogród Zoologiczny jest domem dla ponad 100 gatunków zwierząt z różnych zakątków świata, co sprawi, że nasze dzieci będą po prostu wniebowzięte. W ogrodzie można podziwiać m.in. małpy, jeżozwierze, tygrysy, surykatki, lemury, wilki, kangury, czy różne gatunki ptactwa. Jeżeli zdecydujemy się na wizytę w tym ogrodzie, możemy być pewni, że zaliczymy ją do największych atrakcji na naszych wakacjach w Jeleniej Górze.

Miasteczko Western City w Ściegnach

Położone zaledwie 13 kilometrów od Jeleniej Góry Miasteczko Western City w Ściegnach przenosi turystów w świat Dzikiego Zachodu, gdzie na straży prawa stoi wąsaty szeryf. Przez ulice miasteczka przewijają się poszukiwacze złota i szybcy jak błyskawica rewolwerowcy, skutecznie podkręcając westernową atmosferę całego kompleksu.

W Miasteczku Western City będziemy mogli zwiedzić 12 różnych budynków, w tym Sklep Kolonialny, Chatę Traperską, Kuźnię, Biur Szeryfa oraz Westernowy Saloon. A dla głodomorów udostępniono trzy staroświeckie restauracje, gdzie potrawy podawane są przez obsługę ubraną w stroje z tej zamierzchłej epoki. Jest to doskonała atrakcja dla dzieci i rodziców, którzy przyjeżdżają na urlop do jeleniej Góry.

Canoe Wioska Indiańska w Szklarskiej Porębie

Z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby mamy tylko 15 kilometrów, więc warto wskoczyć w samochód lub autobus i zwiedzić Wioskę Indiańską. Obiekt ten jest uwielbiany przez turystów, którzy uważają tradycje indiańskie za bardzo fascynujący temat. Co więcej, wioska jest także doskonałą rozrywką dla najmłodszych podróżników.

Na obszarze Canoe można podziwiać wystawy indiańskich strojów, totemy, militaria, wynalazki, a nawet cmentarz. Co więcej, na terenie wioski przygotowano też wiele zajęć dla odwiedzających, w tym strzelanie z łuku, malowanie twarzy barwami wojennymi, rzucający wyzwanie tor przeszkód, a także łowienie ryb metodą rdzennych Amerykanów. A jeśli chcemy zostać na noc, możemy wynająć tipi. Jeśli szukacie unikalnych atrakcji w pobliżu Jeleniej Góry, musicie odwiedzić tę wioskę.

Centrum Rekreacji i Sportu Kolorowa w Karpaczu

Jeżeli zwiedziliśmy już Jelenią Górę, warto spojrzeć na to, co mają do zaoferowania jej okolice. Z tego względu koniecznie musimy zahaczyć o Centrum Rekreacji i Sportu Kolorowa w Karpaczu, które mieści się 15 kilometrów od Jeleniej Góry. Będziemy mogli zaznać zimowych aktywności nawet w środku lata. Dlatego nie powinniśmy omijać tej fantastycznej lokacji, gdy zwiedzamy Jelenią Górę i okolice.

W ośrodku zainstalowano sztucznie dośnieżany stok narciarski, tor saneczkowy, wyciąg orczykowy, a także szlak dla rowerów górskich. Ze stoku narciarskiego skorzystają zarówno początkujący, jak i doświadczeni narciarze, na których czeka tutaj 350 metrów szalonej zjeżdżalni. W centrum można też wypożyczyć sprzęt narciarski oraz wynająć usługi instruktora.

Najlepsze atrakcje dla dzieci w Jeleniej Górze i okolicach – parki rozrywki

Wakacje z dziećmi w Jeleniej Górze są w stanie dostarczyć wiele ciekawych doświadczeń zarówno rodzicom, jak i dzieciom. Szczególnie dobrym wyborem są piękne parki będące doskonałym miejscem na spacery i energiczną zabawę. Sprawdźmy więc, jakie z tych lokacji są najbardziej warte naszego czasu.

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

Kowary zapraszają wszystkich miłośników miniatur w progi swojego słynnego Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. W tym miejscu znajduje się ponad 40 obiektów architektonicznych, które zostały wykonane w skali 1:25. Każdy model odznacza się niebywałą precyzją i dbałością o szczegóły, dzięki czemu całość wygląda jak miasteczko liliputów.

Zwiedzając Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, mamy okazję do podziwiania wiernych odwzorowań starych kościołów, dworków, cerkwi, zamków i wielu innych obiektów modelarskich. Park szczególnie uwielbiają dzieci, które czują się tutaj jak olbrzymy buszujące pośród malutkich budowli. Jest to jedna z najlepszych atrakcji, jeśli stawiamy na pobyt w Jeleniej Górze.

Park Dinozaurów w Szklarskiej Porębie

Jakieś 15 kilometrów od Jeleniej Góry można natrafić na Park Dinozaurów w Szklarskiej Porębie, który śni się po nocach wszystkim pasjonatom prehistorycznych gadów. Na rozległym terenie rozstawiono kilkadziesiąt rekonstrukcji tych olbrzymich jaszczurów, osadzając je pośród górzystego terenu pokrytego bujnym lasem.

Park Dinozaurów to znakomita lekcja 500 milionów lat historii połączona z rozrywkową atrakcją w postaci długoszyjnych roślinożerców i wygłodniałych drapieżników. Warto sobie zarezerwować więcej czasu, aby dokładnie obejrzeć wszystkie atrakcje. A gdy trafi nas głód, zawsze możemy skorzystać z przyjemnej restauracji i kawiarni. Jeśli wybieramy się tutaj z dziećmi, które kochają dinozaury, będzie to dla nich jedna z najwspanialszych atrakcji w okolicach Jeleniej Góry.

Park Bajek w Karpaczu

Pobyt w Jeleniej Górze może być jeszcze bardziej zadowalający, jeśli postanowimy wybrać się do Parku Bajek w Karpaczu. Jest to magiczna kraina, w której bajka staje się rzeczywistością, co sprawi, że nasze dzieci nie będą chciały opuścić tego rozrywkowego przybytku.

W parku ustawiono obszerny plac zabaw zagospodarowany dziwacznymi konstrukcjami, które dostarczają rozrywki o każdej porze roku. Jest to także idealne miejsce na spacery niedaleko Jeleniej Góry – z uroczymi alejkami i bajkowymi chatkami, gdzie można skorzystać z ruchowych inscenizacji. Ponadto, w parku znajduje się również wystawa wszystkich gatunków grzybów w Polsce.

Rodzinny Park Rozrywki Esplanada w Szklarskiej Porębie

Jak sama nazwa wskazuje, jest to idealne miejsce dla całej rodziny, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie. Park czynny jest przez cały rok, zapraszając w swoje progi miłośników górskich kolejek grawitacyjnych i mini golfa. Warto na jeden dzień opuścić Jelenią Górę, aby zwiedzić tę nietuzinkową atrakcję.

Kolejka grawitacyjna oferuje niesamowity zjazd pomiędzy drzewami o dystansie 500 metrów. Natomiast pole do mini golfa wyposażone jest w 18 atrakcji, które skutecznie sprawdzą nasze golfiarskie umiejętności. Dzieci usatysfakcjonuje również zwariowany Ogród Dmuchańców i zakręcony Labirynt. Co więcej, jeżeli zdecydujemy się na przyjazd w okresie zimowym, będziemy mogli też skorzystać z fajnego lodowiska.

Najlepsze rozrywki Jeleniej Góry i okolic – parki linowe

Cóż, rodzinny wyjazd z dziećmi wcale nie musi oznaczać, że nie możemy rzucić się w wir zwariowanej zabawy. Wręcz przeciwnie. Korzystając z bogatej oferty parków linowych, mamy okazję doświadczyć zastrzyku adrenaliny razem z naszymi pociechami. I naprawdę nie ma się o co martwić, ponieważ są to bezpieczne obiekty i w pełni asekurowane przez instruktorów.

Tarzan – Park Linowy w Karpaczu

Karpacz pod Jelenią Górą ma naprawdę wiele do zaoferowania. Jednym z najlepszych na to dowodów może być parki linowy TARZAN. Ta szalona rozrywka oferuje trzy trasy zjazdowe, na które składają się Baby Tarzan dla maluchów, Spacer Tarzana dla osób, które preferują łagodniejszą formę, a także Skok Tarzana dla tych najbardziej zuchwałych.

W parku umieszczono ponad 50 atrakcji, z których mogą korzystać dzieci, młodzież lub dorośli. Bilet normalny kosztuje 30 złotych. Jednak jest to niewygórowana cena za tak niesamowite doznania i kawał wysokogatunkowej rozrywki. Jeżeli więc nie boicie się zjazdów na linie, to podczas pobytu w Jeleniej Górze powinniście odwiedzić tę wspaniałą krainę słynnego władcy małp.

Park Linowy Trollandia w Szklarskiej Porębie

Jelenia Góra i okolice skupiają w sobie jedne z najlepszych rozrywek w województwie dolnośląskim. Dobrym przykładem może być tutaj Park Linowy Trollandia wyposażony w liczne platformy i przeszkody linowe. I pomimo że wszystko zamontowane jest pomiędzy drzewami, park zapewnia całkowite bezpieczeństwo i nieustanną asekurację.

Co najlepsze, park działa również w okresie zimowym, zamieniając się w iście magiczną krainę tysięcy kolorowych lampek. Wszystkie trasy zjazdowe są oświetlone świątecznymi światełkami, a wraz z pokrywą białego puchu tworzą zapierający dech w piersiach efekt wizualny. Niezależnie od tego, czy odwiedzamy Jelenią Górę latem, czy zimą, Trollandia nigdy nie zawodzi.

Park Odkrywców w Szklarskiej Porębie

Wśród parków linowych w okolicach Jeleniej Góry, Park Odkrywców piastuje jedną z najwyższych pozycji na liście rozrywkowych atrakcji. Jest to najwyżej położony park tego typu i oferuje równie wysokie trasy zjazdowe. Niezapomnianych wrażeń zaznają tutaj nie tylko dorośli, ale również młodzież i dzieci.

W parku zamontowano trzy trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności. Tym sposobem nie musimy iść na łatwiznę i możemy rzucić sobie wyzwanie, jednocześnie sprawdzając nasze możliwości. Dzieci mogą korzystać tylko z najłatwiejszej trasy. Pozostałe dwie zarezerwowane są dla młodzieży i dorosłych. Naprawdę warto zwiedzić ten obiekt, jeśli spędzamy urlop w Jeleniej Górze.

Górskie atrakcje w Jeleniej Górze i okolicach

Turyści, którzy wpadli na aktywny wypoczynek do Jeleniej Góry, z pewnością docenią poniższe atrakcje, które znajdują się w pobliżu tego malowniczego miasta. Jeżeli więc gustujecie w sportach zimowych, wspinaczce i korzystaniu z uroków polskich łańcuchów górskich, poniższe pozycje będą dla Was strzałem w dziesiątkę.

Hala wspinaczkowa POCHYLNIA w Jeżowie Sudeckim

Hala wspinaczkowa POCHYLNIA znajduje się kilka kilometrów od Jeleniej góry – w Jeżowie Sudeckim. Ten niebanalny obiekt zapewnia 150 różnych dróg wspinaczkowych na powierzchni 307 m2. Drogi mają różne poziomy trudności, dzięki czemu hala jest bardzo dobrym rozwiązaniem nie tylko dla nowicjuszy, ale także doświadczonych „ścianowłazów”.

Co więcej, POCHYLNIA oferuje też wspinaczkę dla dzieci, zapewniając warunki bezpieczeństwa i wiele wspaniałej zabawy. Wybierając się do hali wspinaczkowej, możemy zabrać ze sobą własny sprzęt albo zakupić lub wypożyczyć go na miejscu. Jest to definitywnie jedna z najbardziej wymagających atrakcji podczas zwiedzania Jeleniej Góry.

Wyciąg krzesełkowy na Szrenicę

Dla wszystkich, którzy przyjeżdżają zwiedzić Jelenią Górę dla jej malowniczych pejzaży, rekomendujemy skorzystanie z wyciągu krzesełkowego, który zawiezie Was prosto na ten karkonoski szczyt. Podczas przejażdżki można podziwiać niesamowite krajobrazy malowane pędzlem Matki Natury, a do tego czerpać korzyść z oddychania świeżym, górskim powietrzem.

Wyciąg krzesełkowy sprawdzi się zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci, które będą mogły oglądać barwną okolicę ze sporej wysokości. A zimą można wybrać się na narty lub snowboard. Wyciąg zabierze nas prosto na stoki Szrenicy, gdzie będziemy mogli oddać się naszej ulubionej aktywności zimowej.

Astrościeżka w Górach Izerskich

Atrakcja ta znajduje się kawałek od Jeleniej Góry, ale jeśli spędzamy wakacje w tym mieście, powinniśmy sobie wyskoczyć na jeden dzień w Góry Izerskie. Dystans wynosi 25 km, więc jeśli mamy samochód, będzie to dość krótka podróż. Na miejscu możemy wybrać się na astrościeżkę edukacyjną, która zabierze nas na wyprawę przez układ planetarny.

Jest to świetne miejsce dla całych rodzin, które mogą zgłębić swoją wiedzę w zakresie planet układu słonecznego, naszego Księżyca oraz Słońca. Ścieżka ma prawie 5 kilometrów długości i jest bardzo dobrym miejscem na spacery podczas pobytu w Jeleniej Górze.

Inne atrakcje w Jeleniej Górze i okolicach

Jelenia Góra to miasto wielu niesamowitych zabytków i rozrywek, które co roku przyciągają turystów niczym silny magnes. Dlatego, jeżeli mamy ochotę na interesującą wycieczkę połączoną z edukacją, powinniśmy odwiedzić unikalne muzeum nieopodal Jeleniej Góry i wybrać się na przejażdżkę turystycznym pociągiem.

Kolejka Turystyczna Karpacz Express w Karpaczu

Jeśli postanowiliśmy wyjechać poza Jelenią Górę, aby zobaczyć piękne okolice, równie dobrze możemy skierować się w stronę oddalonego o 15 km Karpacza. Znajduje się tam Kolejka Turystyczna Karpacz Express, którą można przejechać się w maju, czerwcu i wrześniu. Kolejka mknie przez bardzo malowniczą krainę udekorowaną zachwycającymi atrakcjami.

Niebiesko-biała ciuchcia wiezie turystów przez takie tereny jak m.in. Galeria Minerałów, Dziki Wodospad, Western City, Park Bajek i Skocznię Orlinek. Podróż trwa dość długo, dlatego warto wyposażyć się w napój i jakieś przekąski, aby cała wycieczka stała się jeszcze smaczniejsza. Jest to doskonała okazja, żeby spędzić rozrywkowy czas z naszymi pociechami, jednocześnie korzystając z fantastycznej atrakcji w pobliżu Jeleniej Góry.

Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie

Jeżeli interesują nas minerały, które przetrwały na naszej planecie dziesiątki, a nawet setki milionów lat, Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie jest definitywnie miejscem dla nas. W muzeum zawarto ponad 3000 różnych eksponatów mineralnych i nie tylko. A to dlatego, że jest tu również wiele ciekawych skamieniałości.

Prezentowane skamieliny obejmują kości prehistorycznych gadów, które rządziły tą planetą przez 150 milionów lat. Jest to nie lada gratka dla dzieci, a także osób, które fascynują się geologią i paleontologią. Warto też zaznaczyć, że muzeum zawiera bardzo interesujący eksponat w postaci meteorytu Gibeon. Jest to definitywnie jedno z najciekawszych miejsc pod Jelenią Górą.

Najlepsze rozrywki Jeleniej Góry i okolic – podsumowanie

Jelenia Góra już sama w sobie jest rozrywkową i bogatą w atrakcje turystyczne mieściną. Jednak, zwiedzając Jelenią Górę, powinniśmy się też zapoznać z ciekawymi miejscami w pobliżu tego wspaniałego miasta. Szczególnie warto zwrócić uwagę na Karpacz i Szklarską Porębę, gdzie możemy znaleźć jedne z najbardziej interesujących rozrywek w okolicy. Co więcej, prawie wszystkie z nich są przeznaczone dla całych rodzin, dzięki czemu nasze pociechy będą mogły używać życia, korzystając z rozmaitych zabaw na wolnym powietrzu.