bazylika-jelenia-gora

Bazylika św. Erazma i św. Pankracego w Jeleniej Górze

Jelenia Góra to miasto bogate nie tylko pod względem rozrywek i urzekających krajobrazów. Jest to także miejsce, gdzie znajdziemy przepiękne zabytki sakralne. Jelenia Góra skupia w sobie wiele takich obiektów, wśród których na szczególną uwagę zasługuje Bazylika św. Erazma i św. Pankracego – świątynia o bardzo bogatej historii i nietuzinkowej architekturze gotyckiej.

Bazylika św. Erazma i św. Pankracego powstała prawdopodobnie w XIV wieku. Były to czasy, w których doświadczyła również niszczycielskiego pożaru. Świątynia została odbudowana jeszcze w tym samym stuleciu, a następnie gruntownie przebudowana w wieku XV, a później w XVI. Charakteryzuje ją gotycka architektura i dzisiaj znajduje się na szczycie listy najstarszych budynków sakralnych w Legnicy.

Kaplica grobowa i niebiański ołtarz

Przed kościołem mieści się kaplica grobowa w stylu barokowym, zdobiona barokowo-renesansowymi epitafiami i płytami nagrobnymi. Całości dopełniają rzeźby barokowe, a także kolumna maryjna i kolumna św. Jana Nepomucena. Blisko bazyliki znajduje się również plebania stworzona z dawnej szkoły łacińskiej.

Bazylika św. Erazma i św. Pankracego została wyposażona w trzy nawy, a także 52-metrową wieżę renesansową. Zwiedzając wnętrze świątyni, warto skierować oczy w stronę takich artefaktów jak ołtarz główny autorstwa Thomasa Weissfelda, kaplicę Ukrzyżowania, malarstwo olejne, rzeźbiarstwo drewniane, chrzcielnicę, konfesjonały i ołtarze boczne.

Sprawdź też piękną Bazylikę Świętej Trójcy w Kobyłce.