Franciszek Pieczka zaczynał karierę w Jeleniej Górze

Nadszedł smutny czas dla polskiego kina. W wieku 94. lat zmarł Franciszek Pieczka, wybitny aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Debiutował na deskach teatru w Jeleniej Górze.

Franciszek Pieczka pochodził z Górnego Śląska. Urodził się i wychowywał w Godowie w powiecie wodzisławskim. Przed wybuchem II wojny światowej był organistą w miejscowym kościele i pracował na roli. Ojciec chciał, żeby młody Franciszek został górnikiem, ten jednak od najmłodszych lat interesował się kinem. 

W końcu trafił do Warszawy, gdzie ukończył PWST. Zadebiutował na scenie Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze. Zanim został ikoną polskiego kina, popularność zyskał dzięki roli Gustlika w serialu „Czterej pancerni i pies”. Łącznie zagrał w ponad stu produkcjach wśród których wymienić można: „Wesele”, „Austeria”, „Ziemia obiecana”, „Potop”, „Konopielka”  „Jańcio Wodnik” czy „Quo vadis”. 

Artysta był też wielokrotnie nagradzany i odznaczany. W 2011 r. Franciszek Pieczka został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej. W 2015 r. został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orła za Osiągnięcia Życia. 11 listopada 2017 roku otrzymał on najwyższe polskie odznaczenie Order Orła Białego.