Propozycje Internautów na Poprawę Przepływu Ruchu na Skrzyżowaniu Al. Jana Pawła II i ul. Grunwaldzkiej W Jeleniej Górze

W centralnej części Jeleniej Góry mieści się jedno z najsłynniejszych skrzyżowań miasta, gdzie przecinają się Aleja Jana Pawła II i ulica Grunwaldzka. To miejsce jest notorycznie znane z długich korków ulicznych, które ostatnio sięgały aż poza wiadukt, kończąc swój bieg w dzielnicy Zabobrze.

Problem ten nie umknął uwadze lokalnej społeczności internetowej, która pochyliła się nad kwestią usprawnienia ruchu na tym skomplikowanym skrzyżowaniu. Oto kilka propozycji przedstawionych przez aktywnych internautów:

Zaproponowano instalację sygnalizacji świetlnej dla pieszych na ulicy Różyckiego, ponieważ obecnie przechodzą oni tam jeden za drugim, jakby byli umówieni. Twierdzą też, że jeśli zainstalowane zostaną światła na przejściach dla pieszych, problem zatorów prawdopodobnie się skończy. Uważają bowiem, że obecnie bez sygnalizacji świetlnej piesi przechodzą przez jezdnię jak „święte krowy”, nie zwracając uwagi na zbliżające się pojazdy.

Podkreślają również, że kiedy na tym skrzyżowaniu było światła, nigdy nie występowały takie problemy. Proponują więc powrót do tego rozwiązania albo budowę kładki dla pieszych. Innym rekomendowanym pomysłem jest stworzenie kładki nad przejściem dla pieszych lub przywrócenie sygnalizacji świetlnej – zauważają, że za czasów działania świateł ruch odbywał się znacznie sprawniej.

Wreszcie, sugerują wprowadzenie sygnalizacji świetlnej dla pieszych, która pozwoliłaby im na przekroczenie jezdni tylko raz na minutę, na przykład przez 10 sekund. Wierzą, że taka zmiana mogłaby znacząco poprawić płynność ruchu drogowego. Argumentują, że obecnie piesi stale wchodzą na pasy ze wszystkich stron, co utrudnia przepływ ruchu. Wprowadzenie sygnalizacji świetlnej dla pieszych mogłoby szybko rozwiązać ten problem.