Jelenia Góra dąży do bycia miejscowością bez emisji gazów cieplarnianych przez stopniową wymianę autobusów miejskich na pojazdy elektryczne

W Jeleniej Górze, mieście dążącym do stania się tzw. „miastem zeroemisyjnym”, podjęto kolejne kroki ku temu celowi – wykorzystanie wyłącznie autobusów elektrycznych w komunikacji miejskiej. Miasto nieustannie realizuje ten plan poprzez systematyczną wymianę floty autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego (MZK) na pojazdy napędzane energią elektryczną.

Podpisano umowę na zakup kolejnej partii czterech autobusów elektrycznych, które mają stanowić aż 40% całego taboru MZK. Wartość tej transakcji to prawie 14 milionów złotych. Fundusze na ten cel pozyskano z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który wspiera działania na rzecz ekologicznej transformacji transportu.

Pierwsze „elektryki” trafiły do Jeleniej Góry pod koniec poprzedniego roku. Ich wydajność jest imponująca – w okresie letnim jedno ładowanie wystarcza do przejechania dystansu nawet 450 kilometrów, a podczas zimy około 300 kilometrów. Autobusy te są nie tylko ekologiczne, ale również wyposażone w nowoczesne technologie, takie jak systemy wykrywania pieszych i rowerzystów oraz systemy wspomagające bezpieczną zmianę pasa ruchu.

Planowana data zakończenia całej ekologicznej transformacji spółki to koniec 2025 roku. MZK Jelenia Góra obsługuje nie tylko miasto, ale także pięć sąsiadujących gmin, więc skala wpływu tej zmiany na środowisko jest znaczna.