Dolina Pałaców i Ogrodów, czyli moc atrakcji w rejonie Jeleniej Góry

Okolice Jeleniej Góry są terenem bardzo atrakcyjnym dla miłośników aktywnego wypoczynku oraz dla tych, którzy lubią wędrować śladem cennych zabytków. Ta część Dolnego Śląska ma się czym pochwalić, a jej najcenniejszym skarbem jest trasa turystyczna, znana jako Dolina Pałaców i Ogrodów. Dla kogo wycieczki po jej terenie będą najlepszą przygodą?

Na jakie atrakcje warto tu zwrócić uwagę?

Dolina Pałaców i Ogrodów często nazywana jest polską Doliną Loary, a takie porównanie nie powinno dziwić. Piękne widoki na dolinę Bobru, spacery wśród pięknych pałaców otoczonych historycznymi parkami – oto cenne skarby, obok których nie można przejść obojętnie. Na jakie obiekty warto tu zwrócić szczególną uwagę? Jednym z cenniejszych zabytków jest tu pałac w Łomnicy, którym władała niegdyś rodzina von Zedlitz. Dziś mieści się tu elegancki hotel, znany też z organizacji ciekawych wydarzeń kulturalnych.

W pobliżu znajduje się kolejna perełka dawnej architektury. To Wojanów, którego dumą jest pałac, przyciągający swą nietypową bryłą oraz wspaniałym parkiem. Podobne atrakcje można zobaczyć także w innych regionach kraju, jak np. w Szczawnicy – więcej na portalu www.eszczawnica.pl. Kto chce się nacieszyć widokiem pięknej rezydencji, a jednocześnie spojrzeć na Karkonosze i Rudawy Janowickie, ten powinien odwiedzić Karpniki. Ta malownicza miejscowość może się pochwalić zamkiem, który swą obecną formę przybrał w XIX wieku. Dziś służy jako hotel, jednak po otaczającym go parku można spacerować bez przeszkód. Neogotycka budowla, otoczona fosą i stawami rybnymi, do dziś robi wrażenie, a czas spędzony w Karpnikach dla nikogo nie będzie czasem straconym.

Gdzie jeszcze warto się wybrać w okolicach Jeleniej Góry?

Do Bukowca, znanego z cennych pamiątek po hrabinie von Reden. Była to znana filantropka, która w dziejach Kotliny Jeleniogórskiej odegrała dość istotną rolę. To dzięki niej Świątynia Wang trafiła do Karpacza, to dzięki niej w Bukowcu możemy zwiedzać niepozorny pałac otoczony imponującym parkiem. Stawy, romantyczne budowle i piękne widoki na Śnieżkę – oto czynniki, dzięki którym wizyta w Bukowcu stanie się dla każdego z nas ciekawym doświadczeniem. Ciekawym punktem na tej trasie turystycznej są też Mysłakowice, znane niegdyś jako miejsce, gdzie osiedlali się Tyrolczycy. Do dziś zachował się tu dom tyrolski, będący jedną z cenniejszych perełek architektury w rejonie Jeleniej Góry. Dumą tej miejscowości pozostaje jednak pałac z XIX wieku, służący niegdyś jako letnia rezydencja pruskiego króla Fryderyka Wilhelma III.

Pałac w Staniszowie, piękna rezydencja w Miłkowie, książęce wieża w Siedlęcinie oraz pałac Smyna w Kowarach – oto kolejne atrakcje, którym warto poświęcić swą uwagę w rejonie Jeleniej Góry. W trakcie wycieczki po tej części Dolnego Śląska warto też zwiedzić zamek Chojnik oraz zamek Bolczów, do którego można wybrać się z Janowic Wielkich. Z murów tych średniowiecznych zamków roztaczają się niezapomniane widoki na okolicę, a pobyt na ich terenie będzie dla każdego z nas wspaniałą przygodą i świetną lekcją historii.